
Niektórzy nauczyciele przystąpią do egzaminów certyfikowanych, co pozwoli im uzyskać kwalifikacje do nauczania drugiego języka obcego. Tym samym zwiększą ofertę szkoły, a dyrektor będzie miał większą łatwość w organizacji zajęć.
Nauczyciele niejęzykowcy dzięki szkoleniom z zakresu posługiwania się językiem obcym zwiększą swoje umiejętności, motywację do dalszego kształcenia w celu uzyskania uprawnień do nauczania tego języka, a tym samym i swojego przedmiotu w języku obcym, co z kolei pozwoli na zwiększenie oferty szkoły o nowe przedmioty nauczane dwujęzycznie.
W ten sposób oferta dwujęzycznego nauczania w szkole zostanie poszerzona i uatrakcyjniona. Da to możliwość dyrektorowi lepszego rozplanowania zajęć dla uczniów.
Nauczyciele poloniści, którzy prowadzą zajęcia w klasach dwujęzycznych i opracowali specjalny program nauczania z zakresu wprowadzania treści literatury anglojęzycznej w klasach z wiodącym językiem angielskim, dzięki szkoleniom zwiększą kompetencje językowe, które umożliwią im prowadzenie zajęć z literatury anglojęzycznej z wykorzystaniem elementów języka angielskiego. Uzyskają też wiedzę z zakresu literatury w kraju szkolenia (Wielka Brytania, Irlandia) i potrzebne materiały ćwiczeniowe. W dalszych planach jest opracowanie podobnego programu z literatury krajów hiszpańskojęzycznych w związku z otwarciem oddziałów dwujęzycznych z językiem hiszpańskim.
Uczestnicy projektu nabędą i rozwiną różnorodne kompetencje z zakresu wiedzy, umiejętności i postaw.
Dyrekcja szkoły zwiększy umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim, co pomoże w prowadzeniu działań na rzecz rozwoju projektów międzynarodowych. Wymiana doświadczeń z dyrektorami dwujęzycznych placówek zagranicznych może doprowadzić do podniesienia jakości pracy szkoły i zmian w organizacji nauczania dwujęzycznego.
Nauczyciele języków obcych udoskonalą i pogłębią znajomość języków obcych, których nauczają. Niektórzy z nich podniosą umiejętności w zakresie posługiwania się drugim językiem obcym, inni zdobędą uprawnienia do nauczania przedmiotu niejęzykowego w nauczanym przez siebie języku, co może wpłynąć na otwarcie klas dwujęzycznym innych niż z językiem angielskim i hiszpańskim.
Nauczyciele prowadzący zajęcia z przedmiotów niejęzykowych w klasach dwujęzycznych zwiększą swoje kompetencje językowe, zdobędą lub we współpracy z innymi nauczycielami opracują, a również wymienią się materiałami dydaktycznymi.
Nauczyciele niejęzykowcy udoskonalą umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz zdobędą wiedzę z zakresu metodyki nauczania swoich przedmiotów. Podniesienie umiejętności z zakresu języka angielskiego przyczyni się do podjęcia starań o uzyskanie certyfikatów dających uprawnienia do nauczania przedmiotu niejęzykowego w języku angielskim. Przyczyni się to do zwiększenia dwujęzycznej oferty szkoły.
Nauczyciele literatury zwiększą umiejętności językowe, ale także poszerzą swoją wiedzę i umiejętności z literatury, udoskonalą swój warsztat pracy, zapoznają się z metodyką nauczania literatury anglojęzycznej, zaopatrzą w materiały i ćwiczenia, co zaowocuje realizacją nowego programu nauczania oraz prowadzeniem części zajęć w języku angielskim.
W zakresie rozwoju dwujęzyczności szkolenia wzbogacą słownictwo nauczycieli o terminologię związaną z nauczanymi przez nich przedmiotami, nauczyciele zapoznają się z technikami CLIL na lekcjach, opracują materiały do prowadzenia zajęć dwujęzycznie. Podniesie to jakość nauczania języków obcych i może przyczynić się do poszerzenia oferty szkoły o nowe przedmioty nauczanie dwujęzycznie.