top of page

Współpraca zaganiczna

Projekt The place where we live w ramach akcji KA2 Erasmus Plus

Projekt współpracy szkół wychodzi poza szkołę w postaci wizyt w szkołach okolicznych, w których prezentowane jest przedstawienie wielojęzyczne pt. ,,Kubuś Puchatek i jego niezwykłe przygody", a także publikacji internetowych, z których każdy zainteresowany może skorzystać, zainspirować się, wprowadzić u siebie w szkole. Rezultaty projektów są przekazywane nawet za granicę - do zaprzyjaźnionych nauczycieli we Francji i Szwecji oraz Grenlandii.

Projekt międzynarodowej wymiany listów

Projekt skierowany jest do uczniów i ma celu kształcenie ich umiejętności posługiwania się językiem angielskim, niemieckim i włoskim. Jednakże korespondencję wymieniają także nauczyciele i właśnie w ramach tej korespondencji szkoła w Szwecji oraz szkoła we Francji otrzymała pakiet materiałów ze szkoleń w Dublinie i Plymouth w ramach dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.​

Wizyta Finów

Odwiedziła nas delegacja nauczycieli - specjalistów ze szkoły w Helsinkach w Finlandii. Ich szkoła to gimnazjum i liceum Pohjois-Haagan yhteiskoulu (www.phyk.fi) specjalizujące się w sporcie i matematyce. 

Wśród nauczycieli byli wicedyrektor, doradcy zawodowi, pielęgniarka, asystenci pedagogiczni, nauczyciele wspierający, pedagodzy i psycholog szkolny.

Finowie zainteresowani byli systemem edukacji w Polsce, organizacja zajęć w naszej szkole oraz wsparciem uczniów ze szczególnymi potrzebami, organizowaniem różnorodnych projektów i zajęć. W trakcie rozmówi pokazano im szkołę oraz omówiono realizację projektów w ramach programu Erasmus Plus.

Wymiana ze szkołą w Hiszpanii

W ramach współpracy ze szkołą w Hiszpanii nasze gimnazjum odwiedzili Hiszpanie. Grupa w składzie dwudziestu uczniów i trzech nauczycieli z I.E.S. Alpujarra (Órgiva) uczestniczyła w spotkaniu z Panem Burmistrzem Wojciechem Matyjasiakiem, następnie zwiedzała szkołę. Uczniowie mieli okazję obserwować lekcje, a także zaprezentować swoją szkołę. Później udali się na Stare Miasto, gdzie m. in. brali udział w grze miejskiej przygotowanej przez polską młodzież.

EduArctic

Nasza szkoła planuje wziąć udział w Pojekcie Edu-Arctic - Innovative educational program attracting young people to natural sciences and polar research. To projekt finansowany w ramach programu Horyzont 2020, który wspiera rozwój nauki w Europie. Jest realizowany w konsorcjum 6 instytucji z 5 krajów. Partnerami Instytutu Geofizyki PAN w projekcie EDU-ARCTIC są: American Systems sp. z o.o. (Polska), Norwegian Institute of Bioeconomy (Norwegia), Faroe Islands Nature Investigation (Wyspy Owcze), Université  de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines (Francja) oraz Arctic Portal (Islandia). 
Projekt adresowany jest do młodzieży w wieku 13-20 lat oraz ich nauczycieli. Jego celem jest stworzenie i wdrożenie innowacyjnego sposobu nauczania przedmiotów przyrodniczych w Europie. 
Bezpośredni kontakt uczniów z naukowcami poprzez transmisje on-line, udział w konkursach, w których nagrodą będzie udział w wyprawie polarnej oraz monitoring przyrodniczy mają pomóc rozwinąć u młodych ludzi pasję i zachęcić do podjęcia kariery naukowej w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych.
Program prowadzony głównie w języku angielskim.
Nauczyciele korzystali dotąd z lekcji online, a w przyszłym roku planują rozpocząć monitoring i udział w konkursie.
Projekt rozpoczął się 1 maja i potrwa 3 lata. Od początku 2017 roku mogą do niego przystąpić szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne.

Plany na przyszłość

W związku z tym w planach jest bilateralna współpraca ze szkołą we Włoszech, zorganizowanie wymiany uczniów i wspólne poznawanie historii obu państw. Drugim kierunkiem są Niemcy, a dokładniej szkoła w Muelheim an der Ruhr, z którą obecnie realizujemy projekt KA2. Ponadto, we współpracy ze szkołami z Austrii, Cypru, Grecji, Hiszpanii i Rumunii złożyliśmy wniosek w ramach akcji KA2 w programie Erasmus Plus na realizację nowego projektu histrorycznego. 

Przedsiębiorczość

Fundacja Ad Meritum współpracuje z naszą szkołą w zakresie uczenia się przez młodzież przedsiębiorczości, inicjuje różne działania, które mają na celu wprowadzanie młodych ludzi w ten obszar, promuje innowacyjny sposób uczenia się poprzez doświadczenie, praktykę, samodzielne a także pod kierunkiem mentora, dochodzenie do rozwiązań.  

Jednym z działań fundacji było sfinansowanie udziału 6 uczniów naszej szkoły w 10 dniowym kursie przedsiębiorczości w Londynie na przełomie lipca i sierpnia 2015 r.

Podsumowaniem rocznego już okresu współpracy fundacji ze szkołą było spotkanie w dniu 15 marca 2016 r. z udziałem młodzieży, nauczycieli oraz zaproszonych gości z Wielkiej Brytanii, Turcji oraz z Urzędu Miasta Warszawy i Dzielnicy Ursynów.

W czasie spotkania młodzież oraz przedstawiciele fundacji zaprezentowali wyniki badania, które  Fundacja Ad Meritum przeprowadziła wspólnie z uczniami naszej szkoły. Badanie dotyczyło tego, co młodzież rozumie pod pojęciem przedsiębiorczości i jaki jest jej stosunek do przedsiębiorców. Sprawdzany był poziom świadomości młodzieży o przedsiębiorczości, chęć poznawania tego obszaru, w jaki sposób, od kogo, po co i jak młodzież chce uczyć się przedsiębiorczości.

Badanie to stanowiło część działań Fundacji Ad Meritum skierowanych do młodzieży, w ramach programu Erasmus Plus Młodzież.

Omówienie badania dostępne będzie w publikacji: ''Youth Entrepreneurhip Centre”, która będzie dostępna do pobrania na stronie www.yec.org.pl

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com

bottom of page