top of page

Działania projektowe w szkole

Projekty w naszej szkole to codzienność. DziÄ™ki projektowi w wielu z nich zaczÄ™to wprowadzać jÄ™zyk angielski na wiÄ™kszÄ… skalÄ™ albo poÅ›wiÄ™cono tematyce zwiÄ…zanej z odwiedzanymi krajami. Poniżej przedstawiamy kilka przykÅ‚adów;

W celu promocji krajów anglojÄ™zycznych uczniowie zapoznali siÄ™ z IrlandiÄ…, jej kulturÄ…, historiÄ…, tradycjÄ… charakterystycznymi miejscami. W ramach lekcji uczniowie czytali teksty o tym kraju, zbierali materiaÅ‚y i ciekawostki o zielonej wyspie, a nastÄ™pnie przygotowali plakaty pokazujÄ…ce ich pracÄ™. Na koniec zorganizowano wystawÄ™ prac uczniów, a najciekawsza praca zostaÅ‚a oprawiona i stanowi staÅ‚y element dekoracji sali lekcyjnej.

W grudniu z okazji nadchodzÄ…cych Å›wiÄ…t i ferii zorganizowaliÅ›my mini projekt tworzenia zabawek dla dzieci. Ale tworzenie zabawek Å‚Ä…czyÅ‚o siÄ™ z wysÅ‚uchaniem i obejrzeniem instrukcji, które przygotowali uczniowie ze szkoÅ‚y w Austrii. Lekcja bowiem odbyÅ‚a siÄ™ w ramach wideokonferencji z wykorzystaniem skype'a.

Projekt Irlandia
Warsztaty bożonarodzeniowe
Mapy myśli - King's speech
Zajęcia aktorskie w języku angielskim
Limeryki

P. Aleksandra DÄ…bkowska przeprowadziÅ‚a projekt poÅ›wiÄ™cony filmowi ''King's speech". Uczniowie obejrzeli film, omówili tÅ‚o historyczne, ale także dokonali analizy psychologicznej postaci wykorzystujÄ…c do tego technikÄ™ mapy myÅ›li.

Podczas szkolenia w Dublinie pokazano nam jednÄ… z technik uczenia twórczego pisania, a mianowicie limeryki. TechnikÄ™ tÄ™ z powodzeniem wykorzystujÄ… nauczyciele jÄ™zyka angielskiego oraz polskiego, ponieważ ta technika okazaÅ‚a siÄ™ bardzo przyjazna i podoba siÄ™ uczniom, którzy stworzyli różnorodne wierszyki na temat Londynu, w którym wiÄ™kszość byÅ‚a w tym roku w ramach szkolnej wycieczki.

P. Paulina Lubieniecka i jej uczniowie przygotowali instruktarz po angielsku dla przyszÅ‚ych aktorów i aktorek. Opisane zasady wprowadzano potem w czyn, czego efektem byÅ‚o m.in. przedstawienie wielojÄ™zyczne o Kubusiu Puchatku.

Taniec irlandzki

W ramach zajęć z wychowania fizycznego uczennice realizujÄ…ce taniec przygotowaÅ‚y wystÄ™p, w którym zaprezentowaÅ‚y tradycyjny taniec irlandzki. Taniec zostaÅ‚ pokazany szerszej publicznoÅ›ci podczas Dnia Otwartego szkoÅ‚y, kiedy to naszÄ… szkoÅ‚Ä™ odwiedzili kandydaci do klasy pierwszej wraz z rodzicami.

O kilku lat uczniowie naszego gimnazjum prowadzÄ… korespondencjÄ™ z uczniami z innych krajów. Listy sÄ… tradycyjne: pisane rÄ™cznie na kartkach, wkÅ‚adane do koperty i wysyÅ‚ane w Å›wiat. WÅ›ród naszych partnerów sÄ… uczniowie z Francji, Niemiec, Szwecji, WÄ™gier, Grenlandii. Korespondencja odbywa siÄ™ w jÄ™zykach angielskim, niemieckim i wÅ‚oskim.

Uczniowie piszÄ™ o sobie, swoich zainteresowaniach, szkole, spÄ™dzaniu czasu wolnego, planach wakacyjnych. W ten sposób ćwiczÄ… umiejÄ™tnoÅ›ci jÄ™zykowe wymagane w szkole oraz sprawdzane podczas egzaminów. Nauczyciele wspóÅ‚pracujÄ…cy nawiÄ…zali kontakt za poÅ›rednictwem eTwinning lub podczas zagranicznych szkoleÅ„.

Akademia Filmowa - anglojęzyczne inspiracje filmowe

W ramach zajęć artystycznych pt. ,,Akademia Filmowa" p. Alesandra DÄ…bkowska, wychodzÄ…c naprzeciw zainteresowaniom filmowym uczniów oraz wykorzystujÄ…c wiedzÄ™ z kursu w Plymouth przygotowaÅ‚a mini projekt pt. ''Filmowe inspiracje", w którym uczniowie wykorzystali wiedzÄ™ o filmach anglojÄ™zycznych, umiejÄ™tnoÅ›ci  komputerowe i fotograficzne oraz kreatywność. Przyjemne z pożytecznym, a efekt jest zaskakujÄ…cy.

Fizyka - Co z tÄ… energiÄ…?

P. Magdalena Rozborska realizuje projekt fizyczny pt.,, Co z tÄ… energiÄ…?", w ramach którego w niektórych zadaniach wplata jÄ™zyk angielski, dziÄ™ki czemu wprowadza elementy CLIL ze szkolenia w Portsmouth, popularyzuje nauki Å›cisÅ‚e i pokazuje, że w jÄ™zyku obcym można uczyć siÄ™ różnych treÅ›ci.

CLIL - Informatyka

P. Agnieszka DomagaÅ‚a wraz z uczniami  zrealizowaÅ‚a projekt dotyczÄ…cy bezpieczeÅ„stwa w internecie. Uczniowie opracowali m. in. zestaw zasad, których należy przestrzegać w sieci. Projekt częściowo zostaÅ‚ opracowany w jÄ™zyku angielskim. Na zakoÅ„czenie zorganizowano DzieÅ„ Bezpiecznego Internetu oraz wystawÄ™ prac. W ten sposób nie tylko ksztaÅ‚towane sÄ… prawidÅ‚owe nawyki dotyczÄ…ce Internetu, ale także promowana jest dwujÄ™zyczność w naszej szkole. Rezultaty projektu sÄ… dostÄ™pne dla uczniów, nauczycieli, rodziców i wszystkich goÅ›ci, a poprzez publikacjÄ™ na stronie szkoÅ‚y także dla szerszego grona odbiorców.  

CLIL - angielska gazetka

P. Lidia JabÅ‚oÅ„ska - Kwiatkowska redaguje z uczniami gazetkÄ™ ''Parrot'' w jÄ™zyku angielskim. Uczniowie piszÄ… artykuÅ‚y, tworzÄ… krzyżówki, podajÄ… ciekawe przepisy kulinarne, opisujÄ… swoje zainteresowania. 

IBSE - Inquiry based science education

Podczas zajęć koÅ‚a biologicznego oraz niektórych zajęć z biologii p. Iwona Drozdowska - Å»urawska wprowadzaÅ‚a metodÄ™ ,,nauczanie przez badanie", którÄ… poznaÅ‚a podczas szkolenia organizowanego przez WCIES: Amgen Science Teacher Training Initiative. Uczniowie pracujÄ…c tÄ… metodÄ… samodzielnie prowadzili obserwacje i doÅ›wiadczenia m.in. badajÄ…c nerkÄ™. 

Natomiast praca prezentujÄ…ca model neuronu jednego z uczniów naszego gimnazjum zwyciężyÅ‚a w konkursie biologicznym.

Szkielet ludzki - wersja angielska

W ramach przygotowania do egzaminów oraz dalszej nauki w liceum uczniowie przygotowali sÅ‚owniki obrazkowe na temat ludzkiego szkieletu w jÄ™zykach polskim i angielskim.

ÅšwiÄ™to Hiszpanii 

12 października, na dużym forum, odbyÅ‚a siÄ™ przygotowana przez nauczycieli jÄ™zyka hiszpaÅ„skiego impreza z okazji ÅšwiÄ™ta Narodowego Hiszpanii. GoÅ›ciem  specjalnym byÅ‚  pan Jose Luis Cabello z Biura Radcy ds. Edukacji przy Ambasadzie Hiszpanii. 

 Program imprezy: 

  • szybki konkurs wiedzy o Hiszpanii

  • hiszpaÅ„ska zumba

  • gra drużynowa "El TORO - czyli BYK"

  • degustacja kuchni hiszpaÅ„skiej

FIESTA DE ESPAÑA!!!

21 kwietnia 2016 r. w szkole odbyÅ‚a siÄ™ fiesta z okazji obchodów „Roku Miguela de Cervantesa” w zwiÄ…zku z 400 – letniÄ… rocznicÄ… Å›mierci pisarza. Honorowy patronat nad projektem objęła Prezydent Miasta StoÅ‚ecznego Warszawy, pani Hanna Gronkiewicz – Waltz.

W uroczystoÅ›ci uczestniczyli: burmistrz dzielnicy Ursynów m. st Warszawy pan Wojciech Matyjasiak, ambasador Królestwa Hiszpanii pan Agustín Nuñez Martinez, radca prawny ambasady ds. edukacji pan Joaquin Támara Espot, oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkóÅ‚ biorÄ…cych udziaÅ‚ w projekcie „Cervantes wiecznie żywy''.

W fieÅ›cie wzięły również udziaÅ‚ dzieci z Przedszkola nr 352, zaÅ› gośćmi specjalnymi byli nauczyciele i uczniowie z I.E.S. Alpujarra–Órgiva,  którzy przyjechali do naszej szkoÅ‚y z Hiszpanii w ramach miÄ™dzynarodowej wymiany. 

Po części artystycznej nastÄ…piÅ‚o uroczyste wrÄ™czenie nagród, które przyznano za udziaÅ‚ w licznych konkursach zorganizowanych w zwiÄ…zku z „Rokiem Cervantesa”.

W przerwie można byÅ‚o podziwiać stoiska przygotowane przez uczniów szkoÅ‚y o tematyce zwiÄ…zanej z różnymi dziedzinami życia Hiszpanii a także degustować potrawy specjalnie przygotowane przez mÅ‚odzież na tÄ™ uroczystość. Na zakoÅ„czenie fiesty wystÄ…piÅ‚ zespóÅ‚ taÅ„czÄ…cy flamenco.

Obchody 400 – lecia Å›mierci Miguela de Cervantesa byÅ‚y doskonaÅ‚Ä… okazjÄ… do spotkania i wymiany doÅ›wiadczeÅ„ przedstawicieli różnych Å›rodowisk, promocji kultury Hiszpanii, ale przede wszystkim pokazaÅ‚y, że zgodnie z mottem polskiej dyplomacji można „Polsce – sÅ‚użyć, EuropÄ™ – tworzyć, Åšwiat – rozumieć”.

Spring has come :-)

Uczniowie z klas 2a i 2b stworzyli kompozycjÄ™ wierszy amerykaÅ„skich poetów oraz sentencji na pÅ‚atkach kwiatów, które wdziÄ™cznie rozrzuciÅ‚a Wiosna, czy może już lato. Projekt zawisÅ‚ na Duży m Forum naszej szkoÅ‚y. PomysÅ‚odawcÄ… i opiekunem projektu jest nauczyciel angielskiego p. Sylwia Sikora.

Noc detektywów

W piÄ…tek odbyÅ‚a siÄ™ w naszej szkolnej bibliotece Noc Detektywów. Uczestniczki wzięły udziaÅ‚ w grze terenowej - szukaÅ‚y zagadek kryminalnych ukrytych na terenie budynku szkolnego, a potem je z powodzeniem rozwiÄ…zywaÅ‚y. OglÄ…daÅ‚yÅ›my również film pod tytuÅ‚em (nomen omen) "Noc w bibliotece" na podstawie powieÅ›ci Agathy Christie. ZapoznaÅ‚yÅ›my siÄ™ z prezentacjÄ… na temat życia i twórczoÅ›ci Arthura Conan Doyle'a i graÅ‚yÅ›my w gry planszowe. ByÅ‚a też niespodzianka - urodziny jednej z uczennic. Dużo siÄ™ dziaÅ‚o i byÅ‚o bardzo wesoÅ‚o! 

Lekcja angielskiego z podróżnikami

12 czerwca podróżnicy Paul Kiefte i Simon Kostas mieszkajÄ…cy w Nowej Zelandii i Australii odwiedzili w trakcie podróży po Polsce nasze gimnazjum. Na zaproszenie nauczycielki jÄ™zyka angielskiego - Luizy Walczuk wziÄ™li udziaÅ‚ w lekcji z 1b. Opowiedzieli o swoich doÅ›wiadczeniach i odpowiedzieli na pytania uczniów dotyczÄ…ce stylu ich życia. Później zwiedzili szkoÅ‚Ä™ i przystÄ…pili do wyÅ›cigu z przedstawicielami 1b. 

Spotkanie odbyÅ‚o siÄ™ w jÄ™zyku angielskim. Cieszymy siÄ™, że udaÅ‚o nam siÄ™ nawiÄ…zać tak wyjÄ…tkowe znajomoÅ›ci - może kiedyÅ› odwiedzimy OceaniÄ™?

Debata oksfordzka

Na jÄ™zyku polskim w klasie 3a, we wtorek 30 maja, podczas 2-godzinnej lekcji polskiego odbyÅ‚a siÄ™ debata na temat “Demokracja to sÅ‚uszny ustrój polityczny?”. W wydarzeniu udziaÅ‚ wziÄ™li chÄ™tni uczniowie, którzy zgodnie z zasadami debaty oksfordzkiej prezentowali swoje stanowisko. Obie strony byÅ‚y bardzo dobrze przygotowane, a dyskusja toczyÅ‚a siÄ™ wokóÅ‚ wielu zagadnieÅ„. Debata oksfordzka wywodzi siÄ™ z Uniwersytetu Oksfordzkiego, a jej celem jest dyskusja nad tezÄ…. Zabronione jest obrażanie mówców strony przeciwnej oraz wyÅ›miewanie siÄ™ z nich. GÅ‚os udzielany jest na przemian poszczególnym stronom. W Polsce ten rodzaj debaty pojawiÅ‚ siÄ™ w latach 90-ych. Obecnie jest bardzo popularnÄ… formÄ… wymiany zdaÅ„ w liceach oraz na uniwersytetach.

bottom of page