
Działania projektowe w szkole
Projekty w naszej szkole to codzienność. Dzięki projektowi w wielu z nich zaczęto wprowadzać język angielski na większą skalę albo poświęcono tematyce związanej z odwiedzanymi krajami. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów;



W celu promocji krajów anglojęzycznych uczniowie zapoznali się z Irlandią, jej kulturą, historią, tradycją charakterystycznymi miejscami. W ramach lekcji uczniowie czytali teksty o tym kraju, zbierali materiały i ciekawostki o zielonej wyspie, a następnie przygotowali plakaty pokazujące ich pracę. Na koniec zorganizowano wystawę prac uczniów, a najciekawsza praca została oprawiona i stanowi stały element dekoracji sali lekcyjnej.
W grudniu z okazji nadchodzących świąt i ferii zorganizowaliśmy mini projekt tworzenia zabawek dla dzieci. Ale tworzenie zabawek łączyło się z wysłuchaniem i obejrzeniem instrukcji, które przygotowali uczniowie ze szkoły w Austrii. Lekcja bowiem odbyła się w ramach wideokonferencji z wykorzystaniem skype'a.
Projekt Irlandia




Warsztaty bożonarodzeniowe
Mapy myśli - King's speech



Zajęcia aktorskie w języku angielskim
Limeryki


P. Aleksandra Dąbkowska przeprowadziła projekt poświęcony filmowi ''King's speech". Uczniowie obejrzeli film, omówili tło historyczne, ale także dokonali analizy psychologicznej postaci wykorzystując do tego technikę mapy myśli.
Podczas szkolenia w Dublinie pokazano nam jedną z technik uczenia twórczego pisania, a mianowicie limeryki. Technikę tę z powodzeniem wykorzystują nauczyciele języka angielskiego oraz polskiego, ponieważ ta technika okazała się bardzo przyjazna i podoba się uczniom, którzy stworzyli różnorodne wierszyki na temat Londynu, w którym większość była w tym roku w ramach szkolnej wycieczki.
P. Paulina Lubieniecka i jej uczniowie przygotowali instruktarz po angielsku dla przyszłych aktorów i aktorek. Opisane zasady wprowadzano potem w czyn, czego efektem było m.in. przedstawienie wielojęzyczne o Kubusiu Puchatku.


Taniec irlandzki
W ramach zajęć z wychowania fizycznego uczennice realizujące taniec przygotowały występ, w którym zaprezentowały tradycyjny taniec irlandzki. Taniec został pokazany szerszej publiczności podczas Dnia Otwartego szkoły, kiedy to naszą szkołę odwiedzili kandydaci do klasy pierwszej wraz z rodzicami.
O kilku lat uczniowie naszego gimnazjum prowadzą korespondencję z uczniami z innych krajów. Listy są tradycyjne: pisane ręcznie na kartkach, wkładane do koperty i wysyłane w świat. Wśród naszych partnerów są uczniowie z Francji, Niemiec, Szwecji, Węgier, Grenlandii. Korespondencja odbywa się w językach angielskim, niemieckim i włoskim.
Uczniowie piszę o sobie, swoich zainteresowaniach, szkole, spędzaniu czasu wolnego, planach wakacyjnych. W ten sposób ćwiczą umiejętności językowe wymagane w szkole oraz sprawdzane podczas egzaminów. Nauczyciele współpracujący nawiązali kontakt za pośrednictwem eTwinning lub podczas zagranicznych szkoleń.
Akademia Filmowa - anglojęzyczne inspiracje filmowe
W ramach zajęć artystycznych pt. ,,Akademia Filmowa" p. Alesandra Dąbkowska, wychodząc naprzeciw zainteresowaniom filmowym uczniów oraz wykorzystując wiedzę z kursu w Plymouth przygotowała mini projekt pt. ''Filmowe inspiracje", w którym uczniowie wykorzystali wiedzę o filmach anglojęzycznych, umiejętności komputerowe i fotograficzne oraz kreatywność. Przyjemne z pożytecznym, a efekt jest zaskakujący.
















Fizyka - Co z tą energią?
P. Magdalena Rozborska realizuje projekt fizyczny pt.,, Co z tą energią?", w ramach którego w niektórych zadaniach wplata język angielski, dzięki czemu wprowadza elementy CLIL ze szkolenia w Portsmouth, popularyzuje nauki ścisłe i pokazuje, że w języku obcym można uczyć się różnych treści.



CLIL - Informatyka
P. Agnieszka Domagała wraz z uczniami zrealizowała projekt dotyczący bezpieczeństwa w internecie. Uczniowie opracowali m. in. zestaw zasad, których należy przestrzegać w sieci. Projekt częściowo został opracowany w języku angielskim. Na zakończenie zorganizowano Dzień Bezpiecznego Internetu oraz wystawę prac. W ten sposób nie tylko kształtowane są prawidłowe nawyki dotyczące Internetu, ale także promowana jest dwujęzyczność w naszej szkole. Rezultaty projektu są dostępne dla uczniów, nauczycieli, rodziców i wszystkich gości, a poprzez publikację na stronie szkoły także dla szerszego grona odbiorców.


CLIL - angielska gazetka


P. Lidia Jabłońska - Kwiatkowska redaguje z uczniami gazetkę ''Parrot'' w języku angielskim. Uczniowie piszą artykuły, tworzą krzyżówki, podają ciekawe przepisy kulinarne, opisują swoje zainteresowania.
IBSE - Inquiry based science education
Podczas zajęć koła biologicznego oraz niektórych zajęć z biologii p. Iwona Drozdowska - Żurawska wprowadzała metodę ,,nauczanie przez badanie", którą poznała podczas szkolenia organizowanego przez WCIES: Amgen Science Teacher Training Initiative. Uczniowie pracując tą metodą samodzielnie prowadzili obserwacje i doświadczenia m.in. badając nerkę.
Natomiast praca prezentująca model neuronu jednego z uczniów naszego gimnazjum zwyciężyła w konkursie biologicznym.




Szkielet ludzki - wersja angielska
W ramach przygotowania do egzaminów oraz dalszej nauki w liceum uczniowie przygotowali słowniki obrazkowe na temat ludzkiego szkieletu w językach polskim i angielskim.




Święto Hiszpanii
12 października, na dużym forum, odbyła się przygotowana przez nauczycieli języka hiszpańskiego impreza z okazji Święta Narodowego Hiszpanii. Gościem specjalnym był pan Jose Luis Cabello z Biura Radcy ds. Edukacji przy Ambasadzie Hiszpanii.
Program imprezy:
-
szybki konkurs wiedzy o Hiszpanii
-
hiszpańska zumba
-
gra drużynowa "El TORO - czyli BYK"
-
degustacja kuchni hiszpańskiej


FIESTA DE ESPAÑA!!!
21 kwietnia 2016 r. w szkole odbyła się fiesta z okazji obchodów „Roku Miguela de Cervantesa” w związku z 400 – letnią rocznicą śmierci pisarza. Honorowy patronat nad projektem objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, pani Hanna Gronkiewicz – Waltz.
W uroczystości uczestniczyli: burmistrz dzielnicy Ursynów m. st Warszawy pan Wojciech Matyjasiak, ambasador Królestwa Hiszpanii pan Agustín Nuñez Martinez, radca prawny ambasady ds. edukacji pan Joaquin Támara Espot, oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół biorących udział w projekcie „Cervantes wiecznie żywy''.
W fieście wzięły również udział dzieci z Przedszkola nr 352, zaś gośćmi specjalnymi byli nauczyciele i uczniowie z I.E.S. Alpujarra–Órgiva, którzy przyjechali do naszej szkoły z Hiszpanii w ramach międzynarodowej wymiany.
Po części artystycznej nastąpiło uroczyste wręczenie nagród, które przyznano za udział w licznych konkursach zorganizowanych w związku z „Rokiem Cervantesa”.
W przerwie można było podziwiać stoiska przygotowane przez uczniów szkoły o tematyce związanej z różnymi dziedzinami życia Hiszpanii a także degustować potrawy specjalnie przygotowane przez młodzież na tę uroczystość. Na zakończenie fiesty wystąpił zespół tańczący flamenco.
Obchody 400 – lecia śmierci Miguela de Cervantesa były doskonałą okazją do spotkania i wymiany doświadczeń przedstawicieli różnych środowisk, promocji kultury Hiszpanii, ale przede wszystkim pokazały, że zgodnie z mottem polskiej dyplomacji można „Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć”.
![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() |
![]() |
Spring has come :-)
Uczniowie z klas 2a i 2b stworzyli kompozycję wierszy amerykańskich poetów oraz sentencji na płatkach kwiatów, które wdzięcznie rozrzuciła Wiosna, czy może już lato. Projekt zawisł na Duży m Forum naszej szkoły. Pomysłodawcą i opiekunem projektu jest nauczyciel angielskiego p. Sylwia Sikora.




Noc detektywów
W piątek odbyła się w naszej szkolnej bibliotece Noc Detektywów. Uczestniczki wzięły udział w grze terenowej - szukały zagadek kryminalnych ukrytych na terenie budynku szkolnego, a potem je z powodzeniem rozwiązywały. Oglądałyśmy również film pod tytułem (nomen omen) "Noc w bibliotece" na podstawie powieści Agathy Christie. Zapoznałyśmy się z prezentacją na temat życia i twórczości Arthura Conan Doyle'a i grałyśmy w gry planszowe. Była też niespodzianka - urodziny jednej z uczennic. Dużo się działo i było bardzo wesoło!
Lekcja angielskiego z podróżnikami
12 czerwca podróżnicy Paul Kiefte i Simon Kostas mieszkający w Nowej Zelandii i Australii odwiedzili w trakcie podróży po Polsce nasze gimnazjum. Na zaproszenie nauczycielki języka angielskiego - Luizy Walczuk wzięli udział w lekcji z 1b. Opowiedzieli o swoich doświadczeniach i odpowiedzieli na pytania uczniów dotyczące stylu ich życia. Później zwiedzili szkołę i przystąpili do wyścigu z przedstawicielami 1b.
Spotkanie odbyło się w języku angielskim. Cieszymy się, że udało nam się nawiązać tak wyjątkowe znajomości - może kiedyś odwiedzimy Oceanię?

Debata oksfordzka
Na języku polskim w klasie 3a, we wtorek 30 maja, podczas 2-godzinnej lekcji polskiego odbyła się debata na temat “Demokracja to słuszny ustrój polityczny?”. W wydarzeniu udział wzięli chętni uczniowie, którzy zgodnie z zasadami debaty oksfordzkiej prezentowali swoje stanowisko. Obie strony były bardzo dobrze przygotowane, a dyskusja toczyła się wokół wielu zagadnień. Debata oksfordzka wywodzi się z Uniwersytetu Oksfordzkiego, a jej celem jest dyskusja nad tezą. Zabronione jest obrażanie mówców strony przeciwnej oraz wyśmiewanie się z nich. Głos udzielany jest na przemian poszczególnym stronom. W Polsce ten rodzaj debaty pojawił się w latach 90-ych. Obecnie jest bardzo popularną formą wymiany zdań w liceach oraz na uniwersytetach.